מה הקורונה שינתה בענף הצימרים?

מגפת הקורונה שליוותה אותנו בשנים האחרונות, השפיעה לא מעט על התיירות העולמית. במאמר הזה ננסה לסקור כמה הקורונה השפיעה על תיירות הפנים בישראל.

תיירות הפנים בישראל מורכבת ממלונות, דירות rbnb וצימרים ובקתות להשכרה. הפער בין צימרים ודירות נופש הוא לא תמיד פרוס במלואו בפני הנופש או המטייל, אולם בתקופת הקורונה ההבדלים התחדדו. בעוד מלונות מכילים מאות חדרים לעתים ולאירוח מאות אנשים, צימר לחרדים ודירות נופש בדרך כלל מיועדים להשכרה לקבוצות קטנות הרבה יותר.

בתקופת מגיפה, הרצון לצאת לנופש לא היה קטן יותר מתקופה אחרת, אולם מגבלות על הטיסות השאירו את כל המטיילים בישראל ללא יכולת לטוס לחו"ל.

אחד ההבדלים המהותיים בין מלון לצימר הוא השטחים הציבוריים. בעוד אם נשכור צימר כל השטחיים יהיו פרטיים, במלון נחלוק שטחים משותפים. צימרים לחרדים עם בריכה הוא אחד מסוגי הצימרים הפופולריים ביותר, הסיבה המובילה היא כמובן הבריכה הפרטית.

מלונות ובתי הארחה חולקים חדרי אוכל משותפים שחלקם היו סגורים בתקופות סגרים ותחלואה גבוהה. חדרי אוכל משותפים הם אחד מהחסרונות המהותיים שמעיבים גם על הפרטיות בעת יציאה לנופש. לעומת זאת צימרים ובקתות הם סמל לפרטיות מלאה ללא תלות ומפגש של אורחים נוספים בכל המתחם.

הגל הראשון של הקורונה הביא לא מעט אנשים לשכור בקתה מבודדת או צימר מבודד כאמצעי לשמירה ממגע עם אנשים והדבקה בקוביד 19. אפשרות זו הייתה קיימת כמובן רק בבקתות וצימרים מבודדים, ולא במקומות המיועדים לאירוח ציבורי.

לתהליך הזה היה גם השפעה כלכלית לא מועטה, העוד בעלי בקתות מבודדות פעלו לאורח כל התקופה כמעט. בעלי מלונות ודירות נופש חוו קשיים מהותיים כאשר חלקם אף נאלצו להשכיר את המלון למשרד הביטחון לשם שיכון חולי קורונה.

מלונות קורונה היו דווקא די מבוקשים אצל חרדים. בעוד בציבור הכללי הצורך בבקתה נפרדת או צימר מבודד היה גדול. ציבור חרדי הנדרש למנייני תפילה העדיף לצאת למלונית שם קיימים מנייני תפילה לעומת צימר מבודד בה לא ניתן למצוא כמעט כלום באזור.

נופש לחרדים הוא אחד התחומים המגוונים ביותר, המצריך ידע רב בתפעול והתאמה ומהווה חלק נכבד מענף תיירות הפנים בישראל בשגרה. דירות נופש לחרדים הוא תחום די חזק שמתפתח והולך מאז תחלואת הקורונה בקצב גבוה יותר מבעבר.