טיפוס צוקים בישראל

בניגוד לענפי ספורט אקסטרים אחרים, חובבי טיפוס צוקים יכולים למצוא לא מעט מקומות המתאימים לכך בארץ. בנוסף, מכיוון שמדובר בטיפוס קצר יחסית שלא חייב לקחת יום שלם, זה נהיה פופולארי בעבור ישראלים רבים לצאת בשבת לאחד מהצוקים המתאימים לטיפוס בישראל ולחזור כבר באותו יום בבטחה לביתם.

אזורים המתאימים לטיפוס צוקים בישראל

כאמור, בישראל ישנם לא מעט צוקים המתאימים למטפסים מכל הרמות. באזור מודיעין ניתן למצוא את מצוק שילת. במצוק שילת ניתן למצוא מסלולים המתאימים לכל הרמות ומסיבה זו ועוד הפך למצוק פופולארי גם בקרב משפחות. גובה הטיפוס המקסימלי במצוק זה הינו כעשרים מטרים. מצוק עין פארא. מצוק זה שוכן בשמורת עין פרת שבמדבר יהודה. בין המסלולים שניתן למצוא במצוק זה ניתן למצוא מסלולים שגובהם מגיע ל- 50 מטר. בנוסף, בחלקו של המצוק זורם לו נחל קטן המשדרג את החוויה בצורה יוצאת דופן. מצוק זה נמצא גם בקרבת מערת חריטון שנחשבת לאחת מין המערות הגדולות בישראל. בפארק הלאומי פארק תמנע ניתן למצוא מצוק עשוי אבן חול. הטיפוס על מצוק זה נחשב לקל ונוח ביחס למצוקים אחרים ומתאים מאוד למתחילים אך גם חובבי טיפוס הצוקים המתקדמים יותר יוכלו למצוא בו מסלולים קשים יותר ובנוסף על כך, ניתן למצוא גם מסלולים בהם ניתן לטפס ללא חבל.

בנושא הבטיחות בעת טיפוס צוקים

בניגוד לשמועות שסביב הנושא, מטפסי צוקים רבים נוהגים לומר שהשגרה מסוכנת יותר. טיפוס הרים לעומת זאת, כולל בתוכו הסתגלות לגבהים ומסכן בקבלת מחלות גובה, טיפוס צוקים ובמיוחד כאשר מטפסים באזור בו יש טבעות בטיחות ( וכאשר שומרים על כל כללי הבטיחות ביחד עם כל הציוד הנדרש) איננו נחשב למסוכן.

ציוד לטיפוס צוקים

מעבר לשקלים, לחבלים ולקסדה הנדרשים לצורך אבטחת מטפסי הצוקים, ניתן לשדרג את החוויה באמצעות ציוד נוסף. אין חובה לנעול נעליים מיוחדות לטיפוס בעת טיפוס צוקים אך אם הנך רוצה לטפס בנוחות גדולה יותר זה יכול להועיל. בנוסף, ישנם מכנסיים מאווררים אשר ניתן לקשור במידת הצורך את כיסיהם למכנסיים כך שלא יהיו הפרעות מהכיסים בעת הטיפוס.