מה כדאי לדעת על הקיבוצים בישראל

המטרה הראשונית של הקמת קיבוצים בישראל היא לערוך צורת התיישבות שיתופית למדינה, כאשר תושבי הקיבוץ שבחרו להתמקם במקומות אלו היו מונעים ממניעים אידיאולוגיים של פיתוח הארץ, וכן גם ממניעים דתיים ליישוב מחודש של ארץ ישראל. הרעיון העומד מאחורי פעילותו של כל קיבוץ הוא שיתוף כלכלי ורעיוני בין כל תושבי הקיבוץ, ולכן הפרנסה המרכזית של קיבוצים בישראל הייתה עבודות חקלאיות ותעשיות אותן הם ביצעו במו ידיהם.

חפשו דילים בקיבוצים ומושבים >>>

סוגי קיבוצים

במרוצת השנים הקיבוצים בארץ עברו אינספור שינויים ושדרוגים, כאשר כיום ניתן לומר כי קיימים שלושה סוגים שונים של קיבוצים המוכרים על ידי המדינה כצורת התיישבות שיתופית:

  • קיבוץ שיתופי – יישוב המושתת על קיום מערכת חיים משותפת בין כולם.
  • קיבוץ מתחדש – יישוב המקיים מערכות חיים משותפות על פי בחירה, כך שלא הכל משותף בין חברי הקיבוץ כמו שנהוג בקיבוץ השיתופי. לכן קיבוץ כזה יכול להחליט על שותפות בבעלות על קרקע מסוימת בקיבוץ וכו'.
  • קיבוץ עירוני – יישוב הנמצא בתוך עיר, אך מקיים את צורת ההתיישבות השיתופית באופן נפרד לחלוטין מהעיר בה הוא נמצא.

האם כל אחד יכול לבקר בקיבוץ בישראל?

למרות שנראה על פניו כי הקיבוצים בישראל הם למעשה כמו מושבות סגורות רק עבור תושבי הקיבוץ, הרבה מאוד קיבוצים בארץ שמחים לפתוח את שעריהם לאורחים ומבקרים מזדמנים המעוניינים להכיר את אורח חייהם, ואף לרכוש מוצרים ושירותים שונים מחברי הקיבוץ.

קיימת אפשרות לחופשות ובילויים בקיבוצים בישראל?

נוסף לביקור וסיור בקיבוצים שונים בארץ, ישנה רשימת קיבוצים מכובדת המאפשרים לערוך חופשות ונופשים במתחמי הקיבוץ אם בבקתות אירוח, אכסניות קטנות, קרוואנים, ואפילו אוהלים מאובזרים שיאפשרו למבקרים לחוות את הטבע והכפר באופן מלא וחוויתי.